top of page
ZAPIS
JAK NA ZÁPIS DO PRVNÍHO ROČNÍKU

 

Převzal jsi rozhodnutí o přijetí ke studiu? Nyní ti vzniká právo zapsat se do prvního ročníku. Termín i formu zápisu si fakulty stanovují samostatně. V den, kdy se zapíšeš ke studiu, se stáváš studentem Západočeské univerzity v Plzni.

JAK SI ZAPÍŠI PŘEDMĚTY A VYTVOŘÍM ROZVRH

 

Každý student si vytváří svůj osobní studijní plán, přičemž vychází ze svého oboru. Předměty se dělí na povinné, povinně volitelné a výběrové. Při zápisu se soustředíš na to, co stojí v sylabu předmětu, který tě ve stručnosti seznámí s jeho obsahem a cílem. 

Většinou od druhého ročníku, ale někdy již od letního semestru prvního ročníku si předměty zapisuješ sám, a to na Portálu ZČU. Nezapomínej přitom, že můžete vybírat předměty napříč všemi fakultami a katedrami.

ROZVRH
K ČEMU POTŘEBUJI KREDITY

 

Každý předmět vyučovaný na ZČU je ohodnocen tzv. kredity. Nejprve si vysvětleme, co je to vlastně kredit. Jde o jednotku náročnosti, kterou se měří a oceňuje objem práce, který musí vysokoškolský student průměrně vynaložit na úspěšné zvládnutí předmětu. Číslo snadno zjistíš na Portálu ZČU. Kredity získáš, když předmět úspěšně zakončíš zkouškou či zápočtem.

A kolik jich vlastně potřebuješ? V prvním semestru alespoň dvacet,, za celý rok pak minimálně čtyřicet. Získání dostatečného počtu kreditů ti pak odemyká dveře do dalšího ročníku. Pro hladký průběh studia doporučuji získat šedesát kreditů v daném akademickém roce (maximálně však sedmdesát pět).

KREDIT
POTŘEBUJI ORION KONTO

 

Orion konto je tvým virtuálním já na Západočeské univerzitě v Plzni. Potřebuje je každý student a také většina zaměstnanců. Díky této unikátní elektronické identitě můžete využívat univerzitní mailovou schránku, Portál ZČU, počítačovou síť WEBnet, pracovat ve veřejných počítačových učebnách a na uživatelských serverech. Nechybí ani zde podpora služeb HelpDesku CIV (Centra informatizace a výpočetní techniky), když se náhodou vloudí nějaká chybička – stačí napsat na operator@service.zcu.cz, kde vám poradí, co dělat.

A jak si Orion konto vlastně založit? Jednoduše. Registrační údaje dostaneš na začátku prvního ročníku společně s JIS kartou. Vybereš si své uživatelské jméno a zvolíš heslo, které budeš muset jednou za půl roku změnit. S registrací Orion konta automaticky získáš přístup do své e-mailové schránky, jejímž prostřednictvím budete komunikovat s vašimi vyučujícími. Pozor, číst zaslanou poštu je povinnost!

ORION
CO JE JIS KARTA A KDE JI ZÍSKÁM

Všichni naši studenti i zaměstnanci mají průkaz, který se nazývá JIS karta (JIS je zkratkou názvu Jednotný identifikační systém). Tento doklad slouží nejen k prokázání totožnosti, ale umožní ti například vstup do laboratoří, knihoven, na kolej či do menzy.

O JIS kartu si musíš zažádat. Není třeba kvůli tomu nikam chodit, stačí vyplnit žádost. Poté, co na univerzitní účet uhradíš manipulační poplatek, který je 100 korun za obyčejnou studentskou kartu a 270 korun v případě dokladu sdruženého s Plzeňskou kartou, ti průkaz vyrobíme. To, zda už jej pro tebe máme připravený, zjistíš jednoduše na stejné webové stránce po zadání svého rodného čísla. Vydají ti ji na HelpDesku CIV (Centrum informatizace a výpočetní techniky) v univerzitním kampusu na Borských polích. Pozor, studenti prvních ročníků, kteří už se zapsali ke studiu, podali žádost a zaplatili manipulační poplatek, budou mít svou JIS kartu připravenou teprve v období hromadného výdeje na začátku akademického roku, před tím nemá smysl na HelpDesk chodit.

Určitě doporučuji vložit si na JIS kartu nějaké peníze. Bude se ti to hodit, když si například budeš chtít něco zkopírovat, nebo když budeš platit v menze či na kolejích. Peníze si na kartu uložíš jednoduše u kterékoli pokladny v menze, bufetu, na správě kolejí či v knihovně. Možný je též bezhotovostní převod z účtu či platební karty.

JIS
JAK JE TO S MHD

Pro cestování městskou hromadnou dopravou po Plzni a jejím okolí potřebuješ tzv. Plzeňskou kartu. Jako student ZČU si ale při žádosti o JIS kartu můžeš rovnou zažádat o sdruženou JIS + Plzeňskou kartu, což znamená, že tvůj studentský průkaz bude zároveň sloužit i jako průkazka na MHD. Mimochodem, JIS karta ti po zaregistrování platí také jako čtenářský průkaz ve Studijní a vědecké knihovně Plzeňského kraje, odpadá tedy nutnost nosit při sobě spoustu kartiček.

MHD
JAK SE VYZNAT NA ZČU

 

Kudy kam?

Srdce Západočeské univerzity v Plzni dnes tluče v moderním kampusu na Borských polích. Nacházejí se zde všechny tři technické fakulty – elektrotechnická, strojní a aplikovaných věd, dále Fakulta ekonomická a Fakulta designu a umění Ladislava Sutnara. Své zázemí zde má rektor a vedení ZČU, najdeš tu Ústav jazykové přípravy a Centrum informatizace a výpočetní techniky, kde si vyzvedneš svou univerzitní JIS kartu. Dále jsou zde některá výzkumná centra (RICE, RTI, NTIS), tělocvičny, menza, rozsáhlá knihovna a v neposlední řadě i několik kaváren.

Univerzitní budovy se nacházejí rovněž v historickém jádru naší krajské metropole. Vzdělávají se zde budoucí právníci a učitelé, sídlí tu Fakulta filozofická a také Fakulta zdravotnických studií, kde se na své budoucí povolání připravují zdravotní sestry či záchranáři. Univerzita má v centru města také další pobočky knihovny, svoji kavárnu a galerii. Kromě Plzně má Západočeská univerzita pracoviště také v Chebu, kde se nachází část ekonomické fakulty.

Myslíme i na studenty s pohybovým omezením - pro ně jsme připravili pro snazší orientaci na univerzitě bezbariérovou mapu ZČU.

ORIENTACE
KDO
KDO JE KDO

Rektor, děkan, kvestor, doktor a mnozí další… Vysokoškolské prostředí je opravdu velice pestré a oproti středoškolskému je mnohem více založeno na hierarchii lidí, kteří se na univerzitě pohybují, přičemž vycházíme z jejich funkcí a kvalifikace. Pojďme si proto vysvětlit, kdo je kdo na univerzitě.

V jejím čele stojí rektor. Volí ho akademický senát a do funkce ho na čtyři roky jmenuje prezident republiky. Rektorovi patří tradiční obřadní oslovení „Vaše Magnificence“, odvozené od významu vznešený. Jako vrcholný představitel univerzity jmenuje a odvolává prorektory, děkany fakult, ředitele vysokoškolských ústavů, kvestora a ředitele dalších součástí univerzity.

Rektora v jím stanovených oblastech zastupují prorektoři, kteří jsou mu přímo odpovědní. Mají tedy na starost například studijní a pedagogickou činnost, rozvoj a vnější vztahy atd. Obřadní oslovení prorektora je „Honorabilis“, což je odvozené od významu ctihodný, velevážený.

O hospodaření a vnitřní správu univerzity se stará kvestor, což je nejvyšší správní úředník na vysoké škole. Jejím jménem vystupuje v oblasti obchodní, finančně-právní a správní. Rektor jej do funkce jmenuje a také z ní odvolává.

Každá vysoká škola je rozčleněna na fakulty. Západočeská univerzita v Plzni jich má devět a k tomu ještě dva vysokoškolské ústavy. V čele fakulty stojí děkan. Toho musí nejprve zvolit akademický senát dané fakulty a do funkce jej pak na čtyřleté období jmenuje rektor. Během tradičních slavnostních obřadů je děkan oslovován „Spectabilis“, což znamená slovutný.

Podobně jako rektor jmenuje prorektory, děkan jmenuje proděkany, kteří mají na starost určitou oblast dané fakulty, například studijní a pedagogické záležitosti, strategii a rozvoj atd. Tradičním oslovením proděkana je již zmíněné „Honorabilis“.

Každá fakulta má rovněž svého tajemníka, který se jako její nejvyšší úředník stará o hospodaření a vnitřní správu.

Pravomoci fakult jsou dané zákonem a statutem školy. Každá fakulta zajišťuje nejen pedagogickou, ale rovněž vědeckou práci, vlastně by se dalo říct, že jde o jakési spojené nádoby. Organizační jednotkou fakulty je katedra. Katedry sdružují odborníky konkrétních oborů, kteří vás budou vyučovat jednotlivým předmětům. Například na pedagogické fakultě se nacházejí katedry českého jazyka a literatury, anglického jazyka, chemie, výpočetní a didaktické techniky a dalších oborů; na strojní fakultě vám otevírají dveře katedry energetických strojů a zařízení, materiálu a strojírenské metalurgie či technologie obrábění atd. Takto bychom mohli pokračovat.

V čele vysokoškolského ústavu stojí ředitel, kterého jmenuje a odvolává rektor.

Vysvětleme si nadále pojem akademický senát. Akademický senát je samosprávným zastupitelským orgánem, který má každá veřejná vysoká škola. S jistou nadsázkou by se dalo říct, že plní podobnou úlohu jako parlament v zastupitelské demokracii. Členy senátu si ze svých řad volí akademičtí pracovníci a také studenti. Akademický senát Západočeské univerzity v Plzni má téměř šest desítek členů, přičemž studenti jsou zastoupeni třetinově a tvoří tzv. studentskou komoru tohoto senátu. Funkční období členů senátu je tříleté. A co mají vlastně na starost? Například schvalují rozpočet univerzity, volí rektora, zabývají se vnitřními předpisy školy a také se vyjadřují k dění na škole. Chcete se stát členem akademického senátu? Je to možné. Kandidovat totiž může každý student i akademický pracovník.

Svůj akademický senát mají i jednotlivé fakulty, přičemž jeho fungování je obdobné jako na celouniverzitní úrovni. Jeho náplní je mimo jiné volba děkana a schvalování vnitřních předpisů. Počet členů těchto akademických senátů a taktéž poměr pracovníků a studentů se na každé fakultě liší.

Vedle pojmu akademický senát je dobré vysvětlit si ještě pojem Rada vysokých škol. Jedná se o sněm delegátů všech vysokých škol. Delegáty této rady jsou dva zástupci každé univerzity, jeden student a poté zástupce z každé fakulty. Studenti v této radě tvoří tzv. studentskou komoru Rady vysokých škol, což je vlastně nejvyšší zastupitelský orgán všech studentů v České republice. Členové této rady mají tříletý mandát.

bottom of page